Pożyteczne zwierzęta do ogrodu

Jeśli bacznie obserwujesz doniesienia ze świata nauki to być może obiła Ci się o uszy rzecz niepokojąca, jaką jest wizja masowego wymierania gatunków. W trwającym kilka miliardów lat życiu naszej macierzystej planety Ziemi, miało miejsce przynajmniej pięć okresów tzw. masowego wymierania, gdy gatunki ginęły na potęgę, bezpowrotnie znikając z powierzchni Ziemi. Część badaczy zaalarmowała ostatnio, że w obecnym okresie szybkość, z jaką kolejne gatunki znikają z naszego świata dorównała szybkości masowego wymierania. Co gorsza, odpowiedzialnymi za ten stan rzeczy jesteśmy prawdopodobnie my, ludzie. Na razie niewiele mówi się o potencjalnych konsekwencjach takiego stanu rzeczy. W każdym razie jeśli jako ogrodnikom zależy nam na jakości przyrody i na otaczającej nas Naturze, możemy spróbować złagodzić ten stan, tworząc zwierzętom odpowiednie warunki rozwoju. Pożytecznie zwierzęta do ogrodu wprowadzą się chętnie, jeśli utworzymy dla nich mikrobiotopy. 

Zwierzęta do ogrodu: ssaki

  1. Nietoperze wymierają dziś masowo, także w Polsce, co spowodowane jest m. in. brakiem naturalnych kryjówek w jaskiniach czy starych szopach. Wiele gatunków tych zwierząt zjada duże ilości owadów, zmniejszając populacje szkodników. Nietoperze zjadają też komary, które potrafią być prawdziwą zmorą. Jeśli chcesz pomóc nietoperzom, możesz kupić im specjalną budkę lub nawet zbudować takową samemu.
  2. Jeże także cierpią z powodu działalności człowieka. Zwierzęta te zjadają ślimaki, gąsienice, wiele szkodliwych owadów, myszy a czasem nawet żmije. Coraz większa liczba tych szkodników wiąże się z mniejszą populacją jeży. Aby chronić jeże, należy zostawić im w spokojnej części ogrodu stertę liści i gałęzi, w której mogą się schronić i przezimować.
  3. Krety wbrew powszechnemu mniemaniu nie podjadają korzeni roślin, są bowiem drapieżnikami – zjadają głównie dżdżownice, ale także wiele szkodliwych owadów.
  4. Ryjówki to kolejne, coraz rzadsze pożyteczne ssaki. Zjadają nocami ślimaki, owady i pająki. Schronienie znajdują pod stertami kamieni, w spróchniałych pniakach, krzewach, w stertach liści. Niestety nasze domowe koty i czasem też psy dziesiątkują m. in. te pożyteczne zwierzątka.

Zwierzęta do ogrodu: ptaki

Większość naszych rodzimy ptaków to gatunki pożyteczne. Zjadają różnorodne owady, gąsienice i mszyce, wyjadają nasiona chwastów. W spokojnych miejscach ogrodu ptaki gniazdują na gęstych żywopłotach i krzewach, niektóre lubią budki dla ptaków. Ptaki zwykle radzą sobie dobrze jeśli chodzi o zdobywanie pokarmu, dokarmiać je należy tylko w bardzo ostre zimy. Natomiast w ogrodzie niezbędne są poidła, w których ptaki mogą ugasić pragnienie.

Zwierzęta do ogrodu: gady i płazy

  1. Padalce to podobne do węży, beznogie jaszczurki, zjadające ślimaki, pająki i owady. Dla ludzi są niegroźne. Lubią chronić się w stercie kompostu, spróchniałym drzewie, kupie gałęzi. Niestety zwierzęta domowe często je zagryzają.
  2. Ropuchy, żaby itp., chociaż nie należą do zwierząt o najprzyjemniejszej aparycji, w ogrodach pełnią pożyteczne funkcje, zjadając ślimaki, owady i wiele szkodników. Zwierzęta te czują się dobrze w zacisznych sadzawkach i wilgotnych oczkach wodnych.
budka dla nietoperzy

W zacisznym miejscu ogrodu, gdzie rzadko zaglądasz, umieść stertę gałęzi z liśćmi lub zbuduj sadzawkę. Możesz też kupić lub zbudować budkę dla nietoperzy. Fot. Krzysztof Lis.

Hasła tematyczne: ,

Leave a Reply