Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Jak co roku, tak i teraz już zaczynamy w naszych ogrodach grabić opadłe liście z drzew.

I co roku mogą one same w sobie stanowić kłopotliwy problem. Zalegające na glebie mokre liście blokują dostęp powietrza i mogą powodować gnicie tego, co znajduje się poniżej.

A więc, jeśli pozostawimy na dłuższy czas trawnik przykryty liśćmi, efekt będzie taki, jak gdybyśmy postawili na nim namiot. Kto choć raz był gdzieś choć tydzień w jednym miejscu z namiotem i miał szansę zobaczyć trawę po jego spakowaniu, ten wie, co mam na myśli.

O takiej oczywistości, jak zmiatanie liści z chodnika i ścieżek, na których będą tworzyć mokrą i śliską powierzchnię, pisać nawet nie trzeba.

Co zatem zrobić z liśćmi?

1. Kompostowanie liści

Liście można poddać procesowi kompostowania. To proces rozkładu materii organicznej prowadzony przez bakterie tlenowe, w efekcie którego powstaje cenny surowiec — nawóz do wykorzystania we własnym ogrodzie.

Cenny i darmowy, bo kompostowanie jest metodą na zagospodarowanie wszelkich odpadów organicznych. Technicznie rzecz ujmując, kompostować można nie tylko liście i resztki z ogrodu, czy resztki warzyw i owoców, ale nawet i mięso.

Same liście nie są zbyt dobrym materiałem na kompost. By on wyszedł najlepszy, powinien mieć odpowiednie proporcje węgla do azotu, rzędu 30:1. W przypadku liści jest to ok. 60:1 do 80:1, a więc dużo za dużo węgla i za mało azotu.

Z tego względu kompostowanie liści powoduje powstawanie ziemi liściowej. Aby wytworzyć pełnoprawny kompost, warto dodać do nich czegoś, co zawiera więcej azotu — resztek warzyw i owoców, albo skoszonej trawy.

Tu mamy nasz fajne artykułu o tym, jak przyspieszyć kompostowanie i jak poprawić jakość otrzymywanego kompostu.

2. Rozdrobnienie liści i pozostawienie

Jestem ogromnym zwolennikiem kosiarek z funkcją mulczowania, czyli rozdrabniania ściętej trawy. Dzięki temu nie ma konieczności jej zbierania, tylko można ją po koszeniu pozostawić na trawniku. Z czasem stanie się ona cennym składnikiem gleby.

Wyjaławianie gleby poprzez sukcesywne koszenie trawnika i wywożenie z niego trawy wydaje mi się być niepotrzebną walką z siłami natury.

I myślę, że analogicznie można byłoby podejść do liści. Pozostawić na koniec sezonu trawę nieco dłuższą, niż zwykle, a gdy liście będą opadać, dwa lub trzy razy przejechać się po wszystkim kosiarką z funkcją mulczowania. Liście zostaną rozdrobnione razem z trawą i wymieszane, co powinno pozwolić im dość szybko ulec rozkładowi.

3. Zgrabienie i wywóz jako odpad

Zgrabione liście powinny być odbierane jako odpad zielony. To rozwiązanie najgorsze ze wszystkich punktów widzenia. Lepiej jest zagospodarować liście w obrębie własnej działki, żeby

Hasła tematyczne: , , ,

One Response to “Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?”

  1. Asia pisze:

    super

Leave a Reply