Uprawa papryczek chili

Papryczki chili można uprawiać nawet w doniczkach w domu, podobnie, jak możliwa jest uprawa słodkiej papryki. Nie ma konieczności wysadzania ich do gruntu.

Najpopularniejsze są papryczki jalapeno i habanero, jednakże te dwa gatunki mają bardzo różny termin kiełkowania. Jalapeno kiełkuje już w tydzień, natomiast habanero może kiełkować nawet miesiąc. Obydwa w naturze są roślinami wieloletnimi, ale w naszym klimacie uprawia się je jako jednoroczne.

Uprawa papryczek chili wymaga dysponowania odpowiednimi warunkami. W pomieszczeniu musi być ciepło i słonecznie, a w dodatku gleba musi być zasobna w składniki odżywcze.

Nasiona papryczek chili są drobne, więc można się zdecydować na nasiona papryczek chili otoczkowane, a wtedy łatwiej będzie wysiać te papryczki punktowo. Jeśli siejemy rzutowo, konieczne będzie pikowanie papryczek w momencie, kiedy będą miały już pierwszą parę liści właściwych. Niekiedy zasadne jest pikowanie siewek z samymi liścieniami, ale może być to dość ryzykowne, więc trzeba w tym zachować rozsądek.

Papryczka chili w fazie owocowania. Fot.: Tulsi Bhagat na licencji CC A-SA 4.0 I.

Jeśli zdecydujesz się na to, by uprawiać papryczki chili w domu, musisz siewki ustawić na najbardziej słonecznym parapecie w domu. Roślinom nie może być zimno, a jeśli będą się odwracać do światła, trzeba zmieniać ich lokalizację w taki sposób, by rosły prosto, a nie w jedną stronę.

Uprawa papryczek chwili w domu może być prowadzona w doniczkach lub pojemnikach plastikowych, a nawet w kilku litrowych wiaderkach. W doniczkach trzeba jednak zrobić koniecznie otwory do odprowadzania nadmiaru wody.

Uprawa papryczek chili w domu może przynieść obfite plony, ale trzeba pamiętać o tym, by systematycznie podlewać rośliny i w razie potrzeby doświetlać je.

Hasła tematyczne: , , ,

Leave a Reply