Kapusta kiełkuje bardzo szybko i z powodzeniem można ją uprawiać zarówno z siewu do gruntu, jak i z rozsady produkowanej we własnym domu. Kapusta wykiełkuje już w ciągu 3-7 dni. Jej wzrost jest dość szybki, a nasiona kapusty sieje się dość łatwo.
W polskiej kuchni kapusta jest wykorzystywana bardzo szeroko, zarówno surowa (surówki, gołąbki), jak i kiszona (bigos, kapuśniak, gołąbki).
Uprawa kapusty może przynieść bardzo dobre plony, oczywiście wcześniej trzeba się zastanowić, czy wybieramy odmianę wczesną, czy późną.
Jeśli zdecydujesz się na odmianę wczesną, nasiona kapusty otoczkowane lub zwykłe można wysiać już na początku marca. Jeśli decydujesz się na wybór późnej odmiany kapusty do przechowywania, nasiona możesz wysiać w połowie marca lub pod koniec marca, a nawet na początku kwietnia. Rozsada kapusty wymaga umiarkowanego nasłonecznienia i wilgotnej gleby. Trzeba uważać, by roślinki nie miały zbyt ciemno, bo zaczną się wyciągać i później trudniej będzie je hodować.
Uprawa kapusty w domu jest możliwa nawet w pojemnikach. Kapusta może z powodzeniem rosnąć w beczkach lub dużych wiadrach, przy czym wtedy hoduje się jedną sztukę na wiadro. Ziemia musi być żyzna, najlepiej z dodatkiem kompostu, bo kapusta ma duże wymagania glebowe. W dnie wiadra trzeba koniecznie zrobić otwór, by woda mogła swobodnie odpływać.
Kapusty nie trzeba pikować, można ją aż do momentu wysadzenia do gruntu trzymać w jednym rozsadniku, na specjalnej tacy wysiewowej i tylko urywać kolejne sadzonki, tak, jak robi się to w przypadku porów lub selerów. Oczywiście kapustę przed wysadzeniem do gruntu trzeba też odpowiednio zahartować. Hartowanie trwa 7-10 dni.