Uprawa papryki

Papryka jest coraz chętniej uprawiana w naszym klimacie. Niestety to warzywo jest wyjątkowo ciepłolubne i musimy mu zapewnić odpowiednie warunki wzrostu. Uprawa papryki może się udać nawet pod gołym niebem, o ile będziemy dysponować odpowiednią rozsadą.

Papryka naturalnie jest wieloletnim warzywem, ale w naszym klimacie uprawiana jest jako jednoroczna.

Rozsadę papryki sieje się już w połowie marca, a wysadza do gruntu w połowie maja, więc rośliny potrzebują na wzrost przynajmniej 2 miesiące. Paprykę można wysadzać też do połowy czerwca, a wtedy w pojemnikach uprawiamy ją nawet przez 3 miesiące.

Papryka uprawiana w gruncie. Węgry. Fotka autorstwa Elekes Andor na licencji CC A-SA 4.0.

Podłoże do papryki powinno być żyzne i przepuszczalne, najlepiej z domieszką torfu, ale sprawdzi się też uniwersalna ziemia do kwiatów i warzyw. Ważne, by papryka była stale delikatnie podlewana. Podłoże musi być wilgotne, ale nie mokre. Szczególne wymagania dotyczące nasłonecznienia wymuszają ustawienie rozsady papryki na słonecznym parapecie, najlepiej od strony południowej.

Małe roślinki muszą mieć słońce przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Już w momencie, kiedy siejesz nasiona papryki, należy zastanowić się też nad dodatkowym naświetlaniem siewek. Można to zrobić z użyciem blendy fotograficznej albo osłonić parapet od zewnętrznej strony folią aluminiową, która będzie odbijała światło słoneczne.

Nasiona papryki otoczkowane ułatwiają siew, więc są polecane tym osobom, które nie chcą już pikować papryki. Oczywiście każde nasionko można wysadzić do osobnego pojemnika, ale jednak zaleca się przepikowanie siewek. Wtedy mocniej się rozkrzewią i będą miały więcej składników pokarmowych. Hodowane razem, będą ze sobą walczyć o światło i składniki pokarmowe, a ich korzenie mogą się splątać.

Hasła tematyczne: , , ,

Leave a Reply