Rabarbar, porzeczki i inne krzewy owocowe w ogrodzie

Każdy z nas uwielbia smak słodkich i dojrzałych owoców. Smakują jeszcze bardziej, gdy pochodzą z własnej hodowli. Wystarczy Kawałeczek działki i troszkę dobrych chęci aby w naszym ogrodzie stworzyć niesamowite cuda natury. Uprawa nie jest skomplikowana, a odrobina trudu i pracy naprawdę się opłaci.

Zwłaszcza uprawa roślin wieloletnich jest przyjemna, bo w kolejnych latach pracy nad nimi jest niedużo.

Rabarbar

W zasadzie rabarbar nie cieszy się dużym zapotrzebowaniem na przestrzeń, więc nie warto przeznaczać na niego dużo miejsca. Warto kupić już gotowe do sadzenia rośliny od ogrodnika. Hodowla z nasion wymaga dużo trudu i nie jest warta naszego czasu. Rabarbar możemy sadzić na wiosnę i jesienią. Należy pamiętać aby sadzić je w odległości jednego metra. Możemy je posadzić zarówno w cieniu jak i pod drzewami. Bardzo ważne jest usuwanie pędów kwiatowych. Rabarbar nawozimy trzy razy – jesienią rośliny przykrywamy obornikiem lub kompostem, drugie nawożenie przeprowadzamy zanim roślina wypuści liście, ostatni raz po zakończeniu zbioru.

Truskawki

Truskawki, dojrzałe na słońcu najbardziej kojarzą nam się z wczesnym latem i wypoczynkiem. Zawierają dużo witaminy C, są wspaniałe do ciast, koktajli i przetworów. Łatwo je przechować na później pod postacią mrożonek czy kompotów.

Najlepiej sadzić je w sierpniu i wrześniu. Należy pamiętać, aby przed posadzeniem truskawek dobrze spulchnić glebę. Rozstaw rzędów truskawek powinien wynosić 60-70 cm, a w rzędzie 20 cm – roślina ma więcej miejsca, dociera do niej więcej światła co skutkuje bardziej dorodnymi owocami. Przed zimą należy opielić plantację truskawek i całą grządkę przykryć słomiastym obornikiem. Wiosną zgrabiamy rządki i nawozimy nawozem do truskawek. Należy pamiętać, aby później dobrze spulchnić glebę. Jesienią również pielimy grządki i nawozimy.

Możemy uzyskać sadzonki w z własnych roślin. Truskawki na krótko przed i w czasie zbiorów wypuszczają nowe pędy. Należy je ostrożnie usuwać. Wybrane, dobrze ukorzenione sadzonki oddzielamy od rośliny, z której one wyrosły i sadzimy na wcześniej przygotowaną, dobrze spulchnioną ziemią.

Maliny

Przed zasadzeniem należy podciąć pędy około 15 cm. Rośliny sadzimy w odległości półtora metra w rzędzie 50 cm. Po zbiorach wycinamy zużyte pędy i pozbywamy się w całości słabych roślin. Jesienią spulchniamy glebę wokół malin i nawozimy ją. Najlepszymi odmianami są: Polana oraz Polka. Pamiętajmy, aby po każdym zbiorze wyciąć wszystkie pędy równo z ziemią.

Porzeczki

Można wyróżnić porzeczki białe, czerwone i czarne. Szczególnie czarne zawierają dużo witaminy C a poza tym wspaniale gaszą pragnienie.

Krzewy należy sadzić w jednym rzędzie, najczęściej sadzi się je na krańcach ogródka. Porzeczki należy sadzić w odległości co najmniej półtora metra. Należy pamiętać, że krzew zacznie się rozrastać, dlatego potrzebuje dużo miejsca. Przed sadzeniem trzeba przyciąć krzewy. Później należy jedynie pozbywać się starych i suchych gałęzi. Najlepsze odmiany: rovada – duże, obfite owoce czerwonej porzeczki oraz titania – soczyste, duże owoce czarnej porzeczki.

Wystarczy zastosować powyższe rady, aby co roku mieć obfite plony. Jeśli poświęcimy naszym roślinom odrobinę czasu i właściwie się nimi zaopiekujemy, odwdzięczą się ona nam smacznymi i zdrowymi owocami.

Leave a Reply