Żywopłot

Żywopłot tworzą najczęściej krzewy, przycięte do kształtów tworzących gładkie roślinne ściany mogące spełniać różnorakie funkcje.

Bronią one dostępu na posesję, osłaniają przed wiatrem, a odpowiednio zaprojektowane mogą być istotnym elementem ogrodowej architektury, dzieląc ogród na części. Odpowiednio dobierając wysokość roślin możemy wyznaczać alejki w ogrodzie lub nawet całkowicie wydzielić pewne obszary tworząc ciche i przytulne zakątki.

Dobrze uformowany żywopłot jest ponadto ważnym elementem ozdobnym i  zajmuje przy tym mało miejsca w porównaniu z wolno rosnącymi, pojedynczymi krzewami. Żywopłoty wykonane z odpowiednio dobranych roślin mogą zachwycać swoją urodą przez cały sezon,  a pokryte śniegiem kształty wyglądają atrakcyjnie także zimą.

Zadbany żywopłot pełni także ważną funkcję w przyrodzie, chętnie będą gnieździły się w nim ptaki, które z kolei odwdzięczą się nam za gościnę wspomagając nas w walce ze szkodnikami i innymi uciążliwymi owadami, takimi jak meszki i komary.

Aby żywopłot rósł zdrowo i dobrze spełniał swoją funkcję musimy zapewnić tworzącym go krzewom odpowiednie warunki. Po pierwsze trzeba pamiętać o zapewnieniu roślinom odpowiedniego podłoża, a później o stosownym nawożeniu i podlewaniu. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ rośliny w żywopłocie rosną w nienaturalnie dużym zagęszczeniu, nie występującym w naturze, dlatego gleba nie jest w stanie samodzielnie odpowiednio ich odżywić, ani zapewnić odpowiednio dużo wilgoci.

Żeby żywopłot rósł równo warto też zapewnić jednakowe warunki rozwoju wszystkim roślinom, w szczególności należy zapewnić równomierne oświetlenie. Rośliny rosnące w cieniu rozwijają się zwykle słabiej o tych, które rosną w miejscach nasłonecznionych, mogą też różnie wybarwiać liście. Warto też pamiętać o ochronie żywopłotu przez szkodnikami.

Kolejnym elementem pielęgnacji jest przycinanie pędów, dzięki czemu nadajemy roślinom odpowiedni kształt i zagęszczamy gałęzie. Pora i częstotliwość cięcia zależy od rodzaju roślin tworzących żywopłot oraz od tego, czy zagnieździły się w nim ptaki. Jeśli zadomowili się w nim skrzydlaci goście, to z cięciem czekamy do wyprowadzenia pierwszego lęgu.

Najbliższe naturze jest tworzenie żywopłotów z kilku czy nawet kilkunastu różnych gatunków roślin, np. karagany syberyjskiej, dzikiej róży, oraz ałyczy. Taki żywopłot w mniejszym stopniu obciąża warstwę gleby. Jednocześnie, może on być źródłem cennych substancji odżywczych pod postacią owoców. Nawet jeśli nie planujemy ich jeść, posłużą za pokarm dla zwierząt. Listę drzew i krzewów, które można wykorzystać na taki żywnopłot, znajdziesz tutaj.

One Response to “Żywopłot”

  1. Floramis pisze:

    Pamiętam z dzieciństwa, że bawiliśmy się pomiędzy krzakami dzikiej róży. Rosły w dość szerokich rzędach i skutecznie osłaniały nas od ulicy. Tworzyliśmy tzw. bazy. Teraz już nie ma tych krzaków, rośnie tylko trawa.

Leave a Reply