Czy żywność ekologiczna jest zdrowa?

Wiele lat temu, gdy zacząłem przygodę z ogrodnictwem, natknąłem się na obiecujący zespół technik i metod uprawy ogrodniczej, tzw. ogrodnictwo ekologiczne. Wkrótce zacząłem pisać w serwisie WikiBooks podręcznik Ekoogrodnictwo, gdzie szczegółowo opisałem, jak można uprawiać warzywa i owoce w zgodzie z naturą tak, by były zdrowe i pożywne. Nie zastanawiałem się nad tym, czy żywność ekologiczna jest zdrowa, po prostu w to wierzyłem. Ogrodnictwo i rolnictwo ekologiczne zakłada, że można poprawić jakość plonów, a więc i żywności, zaprzestając używania w ogrodzie niektórych syntetycznych środków ochrony roślin, pestycydów, herbicydów etc. Za pomocą nawozów organicznych poprawia się strukturę gleby itp. W Europie gospodarstwo może uzyskać status ekologicznego oraz specjalny certyfikat, jeśli spełni szereg wymagań związanych m. in. z nawożeniem oraz stosowaniem środków ochrony roślin. Przez te wszystkie lata wierzyłem, że żywność ekologiczna jest zdrowsza i lepsza, niż żywność z tradycyjnych ogrodów. Dzisiaj nauka przychodzi z pomocą i szczegółowo odpowiada na pytanie, czy żywność ekologiczna jest zdrowa? Odpowiada zdecydowanie twierdząco.

Czy żywność ekologiczna jest zdrowa?

Duży zespół badaczy pod kierunkiem naszego rodaka, Marcina Barańskiego (2014), przeanalizował ponad trzysta publikacji dotyczących jakości żywności ekologicznej, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich paru dekad w recenzowanych czasopismach naukowych. Jest to tzw. meta-analiza, która pozwala na szersze spojrzenie na wiele mniejszych prac badawczych, dając pewniejszy i ogólniejszy wynik. Artykuł Higher antioxidant and lower cadmium concentrations and lower incidence of pesticide residues in organically grown crops: a systematic literature review and meta-analyses ukazał się w renomowanym naukowym czasopiśmie brytyjskim, „British Journal of Nutrition”.

Odpowiedź uzyskana na pytanie, czy żywność ekologiczna jest zdrowa, jest zdecydowanie twierdząca. Żywność ekologiczna zawiera 30-50% więcej antyoksydantów, przeciwutleniaczy, które mają ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Część z tych związków posiada działanie antyrakowe i chroni przed niektórymi chronicznymi chorobami cywilizacyjnymi. Plony uzyskane tradycyjnymi metodami zawierają przeciętnie cztery razy więcej pestycydów od żywności ekologicznej. Niedawno zauważono, że niektóre pestycydy mogą przyczyniać się do rozwoju autyzmu. Stosowanie pestycydów ma prawie na pewno związek z masowym wymieraniem pszczół oraz innych owadów, biorących udział w zapylaniu roślin. Wymieranie to obserwujemy od dłuższego czasu i przyjęło ono współcześnie ogromne rozmiary. Ekologiczna żywność ma też niższą zawartość kadmu, toksycznego metalu ciężkiego. Pod wieloma względami żywność ekologiczna jest lepsza i zdrowsza, od żywności nieekologicznej.

Badanie naukowe, które przytoczyłem, daje nam silne dowody na to, że praktyki ekologiczne są szczególnie pożądane w ogrodnictwie, jeśli zależy nam na zdrowej i jakościowej żywności. Zachęcam do korzystania ze wskazówek na tym blogu, które w pełni odpowiadają zaleceniom i wymogom ogrodnictwa ekologicznego.

czy żywność ekologiczna jest zdrowa

Żywność ekologiczna posiada więcej antyoksydantów oraz mniej toksycznego kadmu i pestycydów od żywności tradycyjnej. Fot. Rob Maccoll, CC-BY-SA.

Hasła tematyczne: ,

Leave a Reply