Każdy lubi smak truskawek. Te smaczne, leśne owoce, są bogatym źródłem witaminy C. Aby jednak rośliny plonowały zdrowo i obficie, konieczne jest zwalczanie chwastów w truskawkach. Zabieg ten bywa uciążliwy, wystarczy jednak zastosować kilka sztuczek, aby znacznie ułatwić sobie pracę i życie. I są to sposoby naturalne, bez użycia środków chemicznych zwalczania chwastów.
W swoim naturalnym środowisku, rośliny, od których pochodzą współczesne truskawki, rosną na skrajach lasów, np. na przyleśnych łąkach. Tak, to poziomki! Dzięki prostym technikom krzyżowania gatunków, uzyskano truskawki, które dają większe i słodsze owoce od znanych nam z lasów poziomek.
Truskawki rosną w ogrodach przez co najmniej kilka lat, dając plony w każdym roku. Utrudnia to zwalczanie chwastów w truskawkach, gdyż ciężko jest zastosować mechaniczne techniki pomiędzy rzędami. Łatwo też w ten sposób uszkodzić system korzeniowy roślin, pogarszając ich plon a nawet powodując śmierć całej rośliny. Istnieje jednak bardzo prosty sposób na zmniejszenie potrzeby plewienia truskawek. Pomysł ten podpatrzono w naturze, gdzie „rodzice” truskawek rosną tuż przy drzewach, pod ciepłym okryciem ściółki z igieł, kory i fragmentów drewna. Przez grubą osłonę większość chwastów nie jest w stanie się przedostać. W dodatku mulczowanie ma wiele innych zalet, zmniejsza potrzebę nawożenia, rozprowadza też nadmiar wody, a truskawki są wrażliwe na zbyt obfite opady. Rozkładająca się ściółka jest źródłem składników pokarmowych dla roślin, dzięki czemu nie trzeba ich zbytnio nawozić. Owoce nie brudzą się też od gleby.
Zwalczanie chwastów w truskawkach – mulczowanie
Truskawki potrzebują specyficznego rodzaju materiału jako przykrycia. Nie nadaje się do tego skoszona trawa, ponieważ zawiera zbyt wiele azotu, którego truskawki nie lubią. Ma też wysoki odczyn, a rośliny te lubią kwaśniejsze gleby. Najlepszym materiałem do przykrycia gleby wokół truskawek jest zmielona kora drzew iglastych lub liściastych. Można użyć też trocin, ale grube trociny mogą uszkadzać owoce. Drewno też wolniej się rozkłada. Ostatecznie można użyć ciemnej włókniny lub innego, sztucznego materiału, ale rozwiązanie takie nie ma zalet zwykłej ściółki z kory. Dzięki przykryciu gleby wokół roślin, zwalczanie chwastów w truskawkach staje się zbyteczne!
Fajna stronka. Szkoda tylko, ze dopiero teraz na nią trafiłem. Moje truskawki w tamtym roku za namową znajomego ściółkowałem skoszoną trawą. Faktycznie zmarniały niemiłosiernie. w tym roku nie spodziewam się zbyt wielu owoców. szkoda bo były bardzo smaczne….