Zwalczanie chwastów w ogrodzie – kilka sztuczek

Gdy deszcz podlewa nasze ogrody i Słońce je naświetla, wszystkie rośliny rosną bardzo szybko. Szczególnie szybko rosną rośliny na zagonach warzywnych, gdzie gleba bogata w substancje pokarmowe jest idealnym miejscem do rozwoju. Rosną niestety nie tylko warzywa, ale również inne, zwykle rodzime rośliny, których na zagonach nie chcemy mieć. To chwasty. Zwalczanie chwastów jest jednym z przykrych zajęć w ogrodzie, ale jednocześnie koniecznym, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami. Jeżeli wykorzystasz kilka sztuczek, ograniczysz plewienie do minimum, dzięki czemu będziesz mogła i  będziesz mógł cieszyć się satysfakcjonującymi plonami, bez zbędnej pracy. Co więc możesz zrobić, by uprościć zwalczanie chwastów w ogrodzie?

Mechaniczne zwalczanie chwastów

  1. Warzywa na grządkach rosną w rzędach. Zaznacz rzędy i regularnie wzruszaj motyką międzyrzędzia tak, by nie uszkodzić głównych warzyw. W ten sposób wzruszasz chwasty, przez co usychają. Taki zabieg nie tylko ułatwia zwalczanie chwastów, ale zmniejsza też parowanie z gleby, jest więc bardzo korzystny dla głównych plonów.
  2. Użyj ostrej motyki, by „obciąć” większe chwasty, nawet się nie schylając. Nie zbieraj tych chwastów z zagonu, niech okrywają glebę, tworząc ściółkę.
  3. Gdy tylko wzejdą pierwsze warzywa, przykryj międzyrzędzia jakimś materiałem, np. skoszoną trawą. Ten zabieg to mulczowanie, wpływa on na warzywa bardzo korzystnie, a warstwa ściółki zapobiega wzrostowi większości chwastów. W większych ogrodach jako ściółkę możesz wykorzystać pociętą słomę, jeśli masz do niej dostęp. Niektóre rośliny, np. truskawki, wymagają kwaśnej ściółki z kory.
  4. Możesz pozostawić na grządce trochę chwastów, ale nie za dużo. Niektóre gatunki rodzimych roślin chronią bowiem główne warzywa, np. zwabiając szkodniki na siebie. Większość roślin rośnie lepiej w towarzystwie innych gatunków, niż jako monokultury. Część chwastów jest nawet jadalna!
  5. Przygotowując kompost, nie dodawaj do niego chwastów z nasionami. Jeśli już musisz to robić, umieść te nasiona w środku pryzmy, gdzie wysoka temperatura uczyni je niezdolnymi do kiełkowania. To takie zwalczanie chwastów u samego źródła.
zwalczanie chwastów

Zachwaszczona pszenica. Nie wszystkie chwasty są złe, np. widoczne na zdjęciu chabry i rumianek są jadalnymi ziołami a wyka wzbogaca glebę w potrzebny roślinom azot. Fot. Panek, CC BY-SA.

Hasła tematyczne: , ,

Leave a Reply