Jakie właściwości ma czosnek?

Miałem tę okazję odwiedzić nową, chrzanowską bibliotekę. Jej wnętrze zachwyca nowoczesnością, przestronnością i spokojem. To, co urzekło mnie szczególnie w tym miejscu, to różnorodne, dorodne rośliny doniczkowe, które jak udowodniono, mogą skutecznie oczyścić pomieszczenia nawet z najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń. Siedząc tak samotnie w obszernej hali i spoglądając na oświetlone słońcem sąsiednie budynki wpadłem na pomysł, by umieścić na blogu cykl Apteka w ogrodzie. Sięgnąłem więc do naukowej czytelni i wyszukałem kilka pozycji na temat leczniczych właściwości roślin. We wpisie tym odpowiem na pytanie: jakie właściwości ma czosnek?

Jakie właściwości ma czosnek?

Czosnek ogrodowy, czosnek domowy czy też białe ziele, to jedno z najpopularniejszych polskich warzyw. Znano go i ceniono już w starożytności, a dziś powszechnie uprawia się czosnek w ogrodach. Budowniczowie piramid zjadali go regularnie, by zapobiec chorobom układu pokarmowego. Gladiatorzy wierzyli, że doda im animuszu do walk. Swoje udowodnione właściwości lecznicze zawdzięcza czosnek cennej substancji, alliinie. Pod wpływem procesów biochemicznych przechodzi ona w bakteriobójczą i przeciwmiażdżycową allicynę. Ta z kolei przekształca się w związek o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwgrzybicznym. Czosnek zawiera też substancje, które uważa się, że posiadają działanie antyrakowe.

Leczenie czosnkiem

Zawarte w czosnku substancje działają bakteriobójczo na kilkadziesiąt drobnoustrojów, w tym bardzo uciążliwe bakterie, pałeczkę ostrężnicy groźny gronkowiec złocisty. Czosnek oczyszcza przewód pokarmowy z pasożytów i grzybów, działa nawet przeciwwirusowo. Hamuje rozwój bakterii wywołujących wrzody żołądka. Zapobiega miażdżycy i udarom mózgu, lecząc nadciśnienie tętnicze. Czosnek stosuje się także pomocniczo w cukrzycy, jako środek obniżający stężenie glukozy we krwi. Zewnętrznie można leczyć czosnkiem schorzenia błon śluzowych jamy ustnej i narządów rodnych, rany i owrzodzenia. Niewątpliwie czosnek jest najbardziej wszechstronną ze znanych roślin leczniczych i powinien znaleźć swoje miejsce w każdym ogrodzie.

Zaleca się profilaktyczne spożywanie 2-3 świeżo obranych ząbków czosnku dziennie. Należy je pokroić i zmiażdżyć, a następnie poczekać 10 minut przed spożyciem. Mleko, jogurt czy twaróg łagodzi jego ostry smak.

Czosnek w ciąży

Kobiety w ciąży i karmiące NIE powinny spożywać czosnku. Także osoby uczulone na związki siarki oraz chore na ostre stany zapalne przewodu pokarmowego, powinny unikać tego warzywa. Nie wolno go jeść w stanach pooperacyjnych oraz wraz z lekami przeciwzakrzepowymi.

Bibliografia

Maciej Kora: Apteka w ogrodzie. 2003

jakie właściwości ma czosnek

Czosnek jest najbardziej wszechstronną rośliną leczniczą. Fot. Kpjas, CC-BY-SA.

Hasła tematyczne: ,

3 komentarze to “Jakie właściwości ma czosnek?”

  1. To jeden z najsilniejszych naturalnych leków. Co ciekawe – w Cesarstwie Rzymskim był uważany za afrodyzjak, Jednocześnie wchodził w skład wyposażenia legionów rzymskich – jego spożycie miało podnosić sprawność bojową. Jak widać – wierzono, że ząbki czosnku pomagają zarówno na polu bitewnym, jak i w łóżku:)

  2. Nawet w dzisiejszych czasach ludzie spożywają często czosnek, wierząc w jego pozytywny wpływ na zdrowie.

Leave a Reply