Jak uprawiać czosnek w ogródku?

Popularny czosnek ogrodowy jest warzywem i ziołem, które obowiązkowo powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Nie tylko ze względu na cenne właściwości lecznicze czosnku, ale także przez jego zbawienny wpływ na inne rośliny. Ten krótki poradnik przedstawi Ci najważniejsze informacje o tym, jak uprawiać czosnek w ogródku.

Jak uprawiać czosnek w ogródku?

Czosnek wytwarza w okresie wegetacji dużą masę, dlatego jest rośliną wymagającą pod względem składników pokarmowych. Uprawia się ją w drugim roku po głównym nawożeniu obornikiem lub kompostem. Warzywo to preferuje ciepłe, luźne i próchniczne gleby. Przed sadzeniem warto zastosować dodatkowy nawóz mineralny, np. popiół drzewny lub mączkę kamienną czy dolomitową. Czosnek źle znosi nawożenie świeżym obornikiem.

Na przełomie marca i kwietnia sadzimy pojedyncze ząbki czosnku na głębokości około 5 cm, pojedynczo, w rzędach co około 15 centymetrów. Na południu Polski można czosnek wysadzić jesienią, we wrześniu lub październiku. Materiał do sadzenia powinien pochodzić z podobnego klimatu, dlatego lepiej zaopatrzyć się w różowy, polski czosnek, zamiast sadzić biały, chiński.

Od połowy maja do połowy czerwca czosnek wytwarza główki i wymaga dużo wody. Należy go do dodatkowo nawadniać, jeśli miesiące te nie obfitują deszcze.

Gdy liście czosnku zżółkną i wyschną, można już przystąpić do zbiorów. Zwykle ma to miejsce w lipcu i sierpniu. Natomiast czosnek sadzony jesienią dojrzewa najbliższej wiosny. Zebrane główki zbiera się i plecie w warkocze, które jako ozdobę można wieszać w przewiewnych miejscach.

Czosnek ma wszechstronne działanie w ogrodzie, dlatego zamiast wysadzać go na osobnym zagonie, warto uprawiać go współrzędnie z innymi warzywami lub nawet na rabatach kwiatowych. Wydzieliny czosnku przeciwdziałają chorobom grzybowym roślin (a także chorobom grzybowym u ludzi, gdy jest spożywany), odstraszają myszy i ślimaki. Rośliny, które dobrze reagują na obecność czosnku to truskawki, maliny, drzewka owocowe, buraki ćwikłowe, marchew i ogórki. Róże, tulipany i lilie także zyskują na sąsiedztwie czosnku.

jak uprawiać czosnek w ogródku

Główki czosnku suszą się w rogu kuchni, zaplecione w warkocz. Nadają miejscu specyficznego, wiejskiego charakteru. Fot. Emilie Hardman, CC-BY-SA-ND.

Hasła tematyczne:

One Response to “Jak uprawiać czosnek w ogródku?”

  1. Ola K. pisze:

    Czosnek powinnam posiadać na polu. Strasznie dużo się go w mojej kuchni zużywa, a najbardziej doceniam ten z własnego ogródka. Szkoda, że starcza na tak krótko.

Leave a Reply