Szczepienie drzew część I

Często spotykam ludzi którzy wspominają i chwalą swoje dorodne i przepyszne jabłka, po chwilach zachwytu dociera do nas, że nasze drzewa nie są wieczne…
I co teraz?

Metodą na pozyskanie nowych drzewek o walorach takich samych, bądź zbliżonych do naszych ukochanych starych odmian jest szczepienie. Dzięki zaszczepieniu przyrostu rocznego pobranego np. z naszego sadu, na podkładce którą możemy kupić u większości szkółkarzy otrzymamy młode drzewka mające owoce, bądź cenne walory estetyczne bardzo zbliżone lub identyczne do walorów czy też owoców drzew matecznych.
Tylko jak zaszczepić takie drzewko i kiedy? Dobrą porą na szczepienie drzewek jest wiosna. Postaram się opisać każdą metodę szczepienia jak najdokładniej tak aby każdy miał szansę na własne szczepy. By zrozumieć, cały zabieg szczepienia musimy poznać podstawy. Na młode drzewko czyli nasz szczep składa się:

  • zraz czyli pobrany roczny przyrost z drzewa matecznego. Pamiętajmy jednak aby przyrost roczny używany do szczepienia był pobrany na jesień poprzedniego roku. Jest to ważne z powodu chociażby zdrowotnych zrazu. Jeśli zraz uzyskamy wiosną, dużym prawdopodobieństwem może okazać się przemrożenie przyrostu rocznego. Uzyskane zrazy przechowujemy w wilgotnym piasku w ciemnym pomieszczeniu.
  • podkładka czyli część w którą będziemy zaszczepiać nasz zraz. Ważną sprawą jest aby na podkładki wybierać rośliny blisko spokrewnione z naszym zrazem. Co to oznacza? Podkładka musi pochodzić z tego samego rodzaju rzadziej gatunku roślin co nasz zraz. Zawsze jednak z tej samej rodziny. Przykładowo: Lilaki(potocznie bzy łac. Syringa) szczepimy na ligustrze(łac. Ligustrum).

Szczepienie roślin stosujemy również to uzyskania nowych form roślin, na przykład piennych lub zwisających, lub gdy rozmnażanie w inny sposób jest niemożliwe lub nieefektywne.
Ten wpis jest pierwszą częścią cyklu związanego z szczepieniem drzew. Warto uczyć się szczepienia na jabłoniach, gdyż są one świetnie do tego przystosowane i ich szczepienie jest najprostsze. Szczepienie drzew nie musi być takie straszne jak nam się wydaje:)

Autor: Joanna Smolińska; Stara jabłoń; [CC-BY-SA-3.0-pl

.

Hasła tematyczne: ,

Leave a Reply