Porzeczki należą do popularnych krzewów owocowych w naszych warunkach klimatycznych. Uprawiane u nas porzeczki czarne i czerwone są lekko kwaskowate w smaku, za to nadają się doskonale na soki i kompoty, bogate w witaminy i korzystne dla zdrowia związki pochodzenia roślinnego. Czarne porzeczki zawierają kilkukrotnie więcej witaminy C niż cytryna, stanowią więc jedno z najlepszych, naturalnych źródeł tej niezbędnej dla zdrowia substancji. Jeżeli masz w ogrodzie trochę wolnej przestrzeni, polecam abyś przeznaczył lub przeznaczyła ją na krzewy porzeczkowe. Współczesne odmiany hodowlane porzeczek pochodzą od rosnących dziko gatunków, które w swoim środowisku żyją w miejscach półcienistych, osłoniętych przed wiatrem większymi roślinami i drzewami. Podobne warunki preferują porzeczki w ogrodzie, dlatego warto je sadzić pomiędzy drzewami owocowymi, w wolnych przestrzeniach a glebę wokół nich przykryć ściółką. Rozmnażanie porzeczki a także jej uprawa są bardzo proste. Zobacz, jak możesz zrobić to w kilku łatwych krokach:
Rozmnażanie porzeczki w kilku krokach
- Gdy przycinasz porzeczki aby je przerzedzić, odetnij krótki, jednoroczny pęd, długości około 15-20 centymetrów. Najlepiej zrobić to wczesną jesienią i gdy porzeczki zrzucą liście. Wykonaj cięcie pod skosem, tuż nad oczkiem (czyli pączkiem). Możesz pożyczyć pęd od kogoś, kto posiada krzewy np. silnie owocujące.
- Tak przygotowaną sadzonkę po prostu wetknij ukośnie w wolne miejsce na zagonie warzywnym lub rabacie z kwiatami. Gałązka ukorzeni się bardzo szybko, jeśli zagony regularnie nawadniamy. Jest to rozmnażanie porzeczki wegetatywne.
- Wczesną jesienią następnego roku możesz już zasadzić tak przygotowaną sadzonkę w jej ostateczne miejsce. Wybierz przestrzeń osłoniętą przed wiatrem, może być lekko zacieniona, ale owoce wtedy dojrzeją wolniej i będą bardziej kwaśne. Dołek do sadzenia wypełnij dojrzałym kompostem i mączką skalną.
- Opcjonalnie, gdy roślina zacznie kwitnąć, spryskaj ją gnojówką roślinną dla wzmocnienia.