Rozmnażanie porzeczki w kilku krokach

Porzeczki należą do popularnych krzewów owocowych w naszych warunkach klimatycznych. Uprawiane u nas porzeczki czarne i czerwone są lekko kwaskowate w smaku, za to nadają się doskonale na soki i kompoty, bogate w witaminy i korzystne dla zdrowia związki pochodzenia roślinnego. Czarne porzeczki zawierają kilkukrotnie więcej witaminy C niż cytryna, stanowią więc jedno z najlepszych, naturalnych źródeł tej niezbędnej dla zdrowia substancji. Jeżeli masz w ogrodzie trochę wolnej przestrzeni, polecam abyś przeznaczył lub przeznaczyła ją na krzewy porzeczkowe. Współczesne odmiany hodowlane porzeczek pochodzą od rosnących dziko gatunków, które w swoim środowisku żyją w miejscach półcienistych, osłoniętych przed wiatrem większymi roślinami i drzewami. Podobne warunki preferują porzeczki w ogrodzie, dlatego warto je sadzić pomiędzy drzewami owocowymi, w wolnych przestrzeniach a glebę wokół nich przykryć ściółką. Rozmnażanie porzeczki a także jej uprawa są bardzo proste. Zobacz, jak możesz zrobić to w kilku  łatwych krokach:

Rozmnażanie porzeczki w kilku krokach

  1. Gdy przycinasz porzeczki aby je przerzedzić, odetnij krótki, jednoroczny pęd, długości około 15-20 centymetrów. Najlepiej zrobić to wczesną jesienią i gdy porzeczki zrzucą liście. Wykonaj cięcie pod skosem, tuż nad oczkiem (czyli pączkiem). Możesz pożyczyć pęd od kogoś, kto posiada krzewy np. silnie owocujące.
  2. Tak przygotowaną sadzonkę po prostu wetknij ukośnie w wolne miejsce na zagonie warzywnym lub rabacie z kwiatami. Gałązka ukorzeni się bardzo szybko, jeśli zagony regularnie nawadniamy. Jest to rozmnażanie porzeczki wegetatywne.
  3. Wczesną jesienią następnego roku możesz już zasadzić tak przygotowaną sadzonkę w jej ostateczne miejsce. Wybierz przestrzeń osłoniętą przed wiatrem, może być lekko zacieniona, ale owoce wtedy dojrzeją wolniej i będą bardziej kwaśne. Dołek do sadzenia wypełnij dojrzałym kompostem i mączką skalną.
  4. Opcjonalnie, gdy roślina zacznie kwitnąć, spryskaj ją gnojówką roślinną dla wzmocnienia.
rozmnażanie porzeczki

Zwłaszcza czarne porzeczki są jednym z najlepszych w naszym klimacie źródeł witaminy C. Ponieważ poza sezonem wielu Europejczyków cierpi na jej niedobory, warto rozważyć rozmnażanie porzeczki i jej uprawę w ogrodzie. Fot. Saxo, public domain.

Hasła tematyczne: ,

Leave a Reply