Przepis na wino z mniszka lekarskiego

Doktor Łukasz Łuczaj, polski botanik i działacz na rzecz przyrody, w jednej ze swoich książek opisał dzikie rośliny, jakie można spotkać w naszym kraju i wykorzystać w celach kulinarnych. W swoich Dzikich roślinach jadalnych Polski zamieścił on przepis na wino z mniszka lekarskiego, konkretnie z jego kwiatów. Zachęcam do wypróbowania przepisu.

Mniszki lekarskie niegdyś stosowano jako roślinę leczniczą, dzisiaj wykorzystuje się rzadziej. Choć przez większość okresu wegetacyjnego ozdabiają łąki swoimi złocistymi kwiatami, zapomnieliśmy o tej roślinie. Jej wszystkie części są jadalne. Kiedyś używano jej nawet jako warzywo i gdzieniegdzie na świecie wciąż uprawia się niektóre gatunki w tym celu.

Składniki, przepis na wino z mniszka lekarskiego (5 l):

  • 3 l kwiatów mniszka lekarskiego,
  • 1-1,5 l cukru,
  • 1 cytryna,
  • 4,5 l wody,
  • drożdże.

Obierz cytrynę (odrzucając środkową warstwę białego miąższu). Włóż skórki i główki kwiatów do worka z gazy i gotuj je w wodzie przez 20 minut. Wyciągnij worek, pozwalając cieszy odcieknąć. W otrzymanym wywarze rozpuść cukier. Wlej do wiadra (nie może być metalowe) i gdy woda zrobi się letnia dodaj sok z cytryny. Pomieszaj drożdże z odrobiną cieczy z wiaderka i wlej je do niego. Zostaw na 3 dni do fermentacji, codziennie mieszając, a potem przelej do butli fermentacyjnej z rurką. Po zakończeniu fermentacji (około miesiąca), przelej do butelek. Wino jest lepsze po odczekaniu kilku miesięcy. Oczywiście istnieją różne warianty przepisu na wino z mniszka. W wielu z nich, zamiast gotować kwiaty, zalewa się je gorącą wodą i zostawia na 2-3 dni, ale wtedy trzeba uważać, żeby kwiaty nie spleśniały. (Łukasz Łuczaj: Dzikie rośliny jadalne Polski. 2004, s. 139)

Kwiaty z mniszka regulują miesiączkowanie i znoszą napięcie przedmiesiączkowe, napar, odwar i sok z mniszka rozkurczają mięśnie gładkie, regulują wypróżnienia, wspomagają leczenie chorób skórnych i otyłości. (Różański, 2009).

przepis na wino z mniszka lekarskiego

Łąka złoci się od kwiatów mniszka lekarskiego, aż prosząc się, żeby przetworzyć je na pyszne wino. Hansueli Krapf, CC-BY-SA.

Hasła tematyczne: ,

4 komentarze to “Przepis na wino z mniszka lekarskiego”

  1. Krzysztof Lis pisze:

    Bardzo ciekawy przepis, spróbuję zrobić w tym roku. 🙂

  2. justyna pisze:

    świetny przepis, koniecznie muszę go wypróbować w tym roku:)

  3. Krzysztof Galos pisze:

    Przyglądnijcie się dobrze roślinom, jeśli zdecydujecie się zrobić wino. Mniszka można pomylić z niektórymi podobnymi ziołami z tej samej rodziny, np. mleczem.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mniszek_pospolity

  4. Adrian Szustecki pisze:

    Tak można się pomylić ale raczej trudno o to bo ten typowy mlecz ma kwiaty na kilku „łodyżkach”, a mniszek ma jedną łodyżkę. Ja polecam jeszcze miód z mniszka lekarskiego, smaczny oraz bardzo zdrowy.

Leave a Reply