Pożyteczne owady w ogrodzie

Jeśli zapewnisz swojemu ogrodowi bioróżnorodność, włożony wysiłek zwróci Ci się w dwójnasób. Pożyteczne zwierzęta do ogrodu to nie tylko ssaki i ptaki. Wśród przyjaznych ogrodnikom i ogrodniczkom organizmów znajdują się także owady i pajęczaki. Wiele gatunków tych drobnych zwierząt dziś masowo wymiera, prawdopodobnie w wyniku niszczycielskiej działalności ludzkości, globalnego ocieplenia i zanieczyszczeń. Możesz wspomóc pożyteczne owady w ogrodzie, budując im przyjazne mikrobiotopy oraz tzw. hotele, gdzie mogą się schronić i przezimować. Zobacz, które pożyteczne owady w ogrodzie możesz chronić:

Pożyteczne owady w ogrodzie

  1. Złotooki – dorosłe osobniki tych smukłych owadów o przezroczystych skrzydłach i złocistych, drobnych oczach żywią się nektarem kwiatowym. Za to jedna larwa tych owadów potrafi zjeść kilkaset mszyc każdego dnia. By je chronić, należy zrezygnować z pestycydów, są na nie bardzo wrażliwe. Owady te na zimę chronią się w spiżarniach, domkach ogrodowych a nawet mieszkaniach. Warto więc przesunąć porządki zimowe na wiosnę, gdy złotooki wylecą z kryjówek.
  2. Biedronki  to znani sprzymierzeńcy w ogrodach. Pojawiają się zwykle masowo w trzyletnich cyklach, na przemian z różnymi gatunkami mszyc, które stanowią główny składnik diety osobników dorosłych i larw. Owady zimują w stertach liści, w  szparach kory lub w chłodnych piwnicach. Warto więc pozostawić dla nich w ogrodzie kupę opadłych liści i gałęzi.
  3. Biegaczowate – kilka gatunków tych chrząszczy występujących w Europie poluje na różne ogrodowe szkodniki, stonkę, gąsienice a nawet ślimaki. Zwierzęta chronią się pod wilgotnymi liśćmi, drewnem lub kamieniami.
  4. Skorki – to stary postrach dzieci, którym rodzice wmawiają, że owady te chronią się w uszach i wyjadają mózg. To oczywiście przesąd, chociaż skorki uwielbiają przeróżne, ciasne kryjówki, np. dorodne liście sałaty. Niektórzy ogrodnicy dosłownie hodują te zwierzęta, by polowały na szkodniki drzew owocowych. W tym celu wieszają na gałęziach doniczki do góry dnem, wypchane wełną drzewną czy sianem tak, by dotykały one gałęzi. Zjadają one głównie mszyce, ale czasem podgryzają też owoce i rośliny, dlatego rozwiązanie to lepiej stosować w latach, w których mszyce atakują masowo.
  5. Gąsieniczkowate – samica tych owadów może umieścić jaja w ciałach 200-1000 mszyc. Larwy wyjadają te szkodniki od środka. Gąsieniczki mogą zimować w „mumiach” mszyc, więc lepiej nie palić usuniętych gałęzi, na których je widać. Pożywienia szukają u roślin baldaszkowatych, a chronią się na zimę pod krzewami.
  6. Bzygowate – podobne są do os, ale jest to tylko ewolucyjny trik. Nie mają żądeł i są niegroźne dla ludzi. Samice składają jaja już wczesną wiosną, larwy potrafią zlikwidować pierwsze kolonie mszyc. Dorosłe owady zjadają nektar zapylając rośliny – to niezmiernie ważne dziś, gdy masowo giną kolonie pszczół. Są wrażliwe na opryski, więc dobrze zaniechać ich choćby wczesną wiosną. Chronią się w sztucznych gniazdach dla owadów, tzw. hotelach. Przywabiają je rośliny baldaszkowate, np. koper, trybula, marchew.
  7. Pluskwiaki równoskrzydłe – niektóre gatunki zjadają szkodniki jak mszyce i przędziorki. Są wrażliwe na opryski i pestycydy.
  8. Pajęczaki – co prawda to nie są owady, ale pełnią często równie pożyteczne funkcje. Warto wiedzieć, że pająki należą do najskuteczniejszych łowców szkodników. Polują na muchy, motyle, gąsienice, chrząszcze, pluskwiaki i mszyce. Zwierzęta te są wrażliwe na opryski chemiczne, chronią się w dzikich roślinach i murkach.
  9. Roztocze – niektóre gatunki tych pajęczaków hoduje się w celu biologicznego zwalczania przędziorków. Są wrażliwe na pestycydy.
pożyteczne owady w ogrodzie

W 2014 roku podczas powodzi w Pakistanie niektóre pająki przeniosły się na drzewa. Te pożyteczne zwierzęta zmniejszyły populację komarów tak bardzo, że nie stanowiła ona zagrożenia dla tamtejszych mieszkańców. Fot. DFID, CC-BY.

Hasła tematyczne: ,

One Response to “Pożyteczne owady w ogrodzie”

  1. Fenomenalne zdjęcie i bardzo pożyteczny artykuł. Owady w ogrodzie kojarzą się głównie z wrogą inwazją, a tu proszę … mamy sprzymierzeńców w nierównej walce 🙂

Leave a Reply