Ogród marzeń wymaga poświęceń i czasu!

Chcesz mieć ogród marzeń, ale nie wiesz jak się do niego zabrać?

Bardzo często tak bywa, że nasze marzenia nie idą w parze z naszymi umiejętnościami. Chcemy coś mieć, ale nie wiemy jak to zdobyć. Gdyby wszystko było tak proste, że na pstryknięcie palców, od razu to mamy, to nie mielibyśmy żadnej satysfakcji z osiągania sukcesów tych dużych i tych małych, a marzenia nie byłyby tak piękne.

Jeżeli już mamy działkę i kwestia jest tylko jej zaprojektowania to mamy pół problemu z głowy, jeżeli zaś dopiero planujemy się rozejrzeć za ziemią to przed nami długa droga. Na początku trzeba przeszukać ogłoszenia sprzedaży, odwiedzić ogródki działkowe, przeliczyć gdzie opłaca się nam kupić grunt. Bardzo często jest tak, że nie stać nas na kupno takiej ziemi jaką sobie wymarzyliśmy, lub nie możemy znaleźć niczego ładnego w bliższej okolicy. Dlatego bardzo często na efekt końcowy trzeba długo czekać.

Jeśli kupno działki mamy już z głowy, czyli gdy mamy już nasz osobisty kawałek ziemi, pora go rozplanować. Najważniejsze to dobry pomysł. Przemyślmy dokładnie jaką funkcję będzie spełniała nasza działeczka. Czy ma być ona czysto rekreacyjna, czy będziemy na niej uprawiać jakieś warzywa i owoce. Jeśli mamy większy kawałek ziemi najlepiej połączyć ze sobą funkcję rekreacyjną z ziemią uprawną. Przeznaczmy jakiś niewielki nawet skrawek ziemi na warzywniak. Żyjemy w czasach gdzie wszystko jest naszpikowane chemią i konserwantami, więc przyda nam się choćby własna niepryskana rzodkiewka czy kalarepka. Roboty przy takich warzywach nie ma dużo, a satysfakcja i duma na pewno będzie nas rozpierać, bo lepiej będzie smakowała zupa z warzywami wyhodowanymi własnoręcznie.

Na pozostałej części ziemi zaplanujmy trawnik, a na trawniku dobrze by stanął jakiś choćby malutki domek, altanka, czy nawet przyczepka kampingowa. Będzie to doskonałe miejsce na schronienie się przed deszczem czy burzą, przespaniem się w środku dnia, przygotowanie posiłku czy po prostu trzymanie narzędzi i innych gratów przydatnych na działce.

Jak zaplanować kwiaty i drzewa? Doskonale na każdej działce sprawdzają się jabłonie i śliwy. Na pewno wielu z nas uwielbia kompoty czy powidła śliwkowe, a szarlotka to ulubione ciasto niejednego pana. Te drzewa nie są wymagające, a świetnie się sprawdzają jako dawcy cienia i osłona przed wiatrem. Jeżeli chodzi o kwiaty i krzewy ozdobne, to jest tyle różnych, pięknych gatunków, że wystarczy pójść do dobrego sklepu ogrodniczego, a na pewno będziemy mieć trudność z wyborem. Jednak zanim kupimy kwiaty, dopytajmy się czy oby na pewno będą rosły na naszej działce. Niektóre rośliny mają specyficzne wymagania glebowe. Poza tym warto dopytać się sprzedawcy, czy dana roślina wymaga dużo czasu w uprawie.

Jeśli nie chcemy by nasz ogród stał się obozem pracy wybierzmy takie gatunki roślin, którym nie trzeba poświęcać dużo czasu. Pamiętajmy, że ogrodnictwo to sztuka i ścisła współpraca z naturą. Jeśli zależy nam tylko na kawałku przestrzeni na grila to lepiej po prostu posadzić trawę, którą skosimy raz na jakiś czas, niż sadzić rośliny o które nie będziemy dbać, a które będą więdły i mizerniały z dnia na dzień.

Leave a Reply