Ogród jesienią

Ogród w okresie jesiennym nabiera wiele pięknych barw. Czerwienie i brązy upiększają każdy ogródek czy wiejski czy ten w mieście. Jesień to czas, w którym przyroda przygotowuje się do spoczynku zimowego. Rośliny zmniejszają ilość płynów „w sobie”, aby mróz nie działał na ich szkodę. Skutkami tej obrony są m.in. zmiana koloru liści jak i w późniejszym czasie pozbycie się „ich”.

Jednak nie wszystkie roślinki radzą sobie z tymi jesiennymi przygotowaniami tak samo. Jedne są bardziej wytrzymałe inne mniej. W związku z tym trzeba trochę pomóc naturze.

Wiele roślin jest słabo odporne na silny mróz. Należy stosować ochronę mechaniczną poprzez okrywanie młodych drzewek, delikatnych krzewów materiałem chroniącym przed wiatrem i mrozem, np. włókniną. Można też stosować inną ochronę, taką jak przysypywanie ziemi wokół korzeni warstwą opadłych liści lub też odpadami tartacznymi.

Wykonanie takiej czynności powoduje ochronę przede wszystkim korzeni, które poprzez płytkie umiejscowienie w glebie są narażone na przemrożenie, czego skutkiem może być śmierć rośliny.

W ogrodzie gdzie występują drzewa, są także obecne opadłe liście. Bardzo ważne jest regularne sprzątanie. Liście, które zostały „zagrabione” można umieścić w miejscu, gdzie składujemy wszystkie odpady organiczne, gałązki, skoszoną trawę i inne. W ten sposób tworzymy kompost, który możemy wykorzystać na wiosnę do nawożenia roślin w ogrodzie.
Rośliny cebulkowe takie jak, np. mieczyki powinny być wykopane i umieszczone w suchym, o umiarkowanej temperaturze pomieszczeniu. W przeciwnym razie ich obecność w glebie zimą powoduje wyginięcie rośliny.

Takie proste jesienne zabiegi pozwolą zabezpieczyć ogród zimą, a wiosną cieszyć się pięknym burzącym się do życia ogrodem. Więc jak chcesz mięć piękny, zadbany i przede wszystkim zdrowy ogród warto włożyć trochę sił w prace, w ogrodzie jesienią.

Hasła tematyczne: ,

Leave a Reply