Nawozy zielone w uprawie warzyw

Czym są nawozy zielone? To po prostu rośliny, którym pozwalamy rosnąć przez jakiś czas, po czym usuwamy je mieszając z glebą. Martwe części roślin wzbogacają glebę w próchnicę, poprawiają jej strukturę, czasami dostarczają też azotu, głównego składnika pokarmowego roślin (zob. nawozy zielone). Nawozy zielone to jeden z najprostszych sposobów na zwiększenie plonów, jakie można wykorzystać w ogrodzie. Jak więc to zrobić?

Kiedy i gdzie stosujemy nawozy zielone?

Nawozy zielone można stosować wszędzie, gdzie przez pewien okres czasu zagony z warzywami pozostają puste. Niektóre gatunki zimotrwałych roślin można zasiać późną jesienią i pozostawić na zimę. Nadają się do tego celu np. wyka ozima, koniczyna biała lub żyto. Jeżeli chcemy wykorzystać nawozy zielone w tym samym roku, w którym je siejemy, powinniśmy użyć szybko rosnących roślin, np. facelii lub gryki.

Jak stosujemy nawozy zielone?

  1. Wysokie rośliny powinieneś skosić tuż przy glebie. Skoszoną masę możesz użyć jako mulcz (ściółka) lub dodać do kompostu. Glebę lekko spulchnij.
  2. Niskie rośliny możesz bezpośrednio wprowadzić do gleby, np. płytko przekopać.
  3. Jeżeli w sezonie nie planujesz już żadnych zasiewów na zagonie, pozostaw rośliny nawozu zielonego na zimę do przemarznięcia.

Jakie rośliny nadają się na nawóz zielony?

Obszerniejsza lista roślin ze szczegółowym opisem znajduje się pod tym adresem: nawozy zielone.

  • rośliny motylkowe: wyka, koniczyna, łubin
  • trawy: żyto, życica
  • inne: gorczyca, facelia, słonecznik, nagietek, szpinak

Facelię można siać na nawóz zielony od kwietnia do września. Jest rośliną miododajną, więc niektóre owady, np. pszczoły, będą nam szczególnie wdzięczne za taki dar. Fot. James Towill, CC-BY-SA

Leave a Reply