Co to jest mulczowanie? Mulczowanie jest słowem pochodzącym z języka angielskiego. Oznacza ono „ściółkowanie”, bardzo ważny zabieg, który stosuje się w rolnictwie i ogrodnictwie, szczególnie w ich ekologicznych odmianach. Mulczowanie przynosi bardzo wiele korzyści, dlatego jeśli do tej pory nie stosowałeś lub nie stosowałaś tego zabiegu pielęgnacyjnego, zachęcam, byś rozważyła taką opcję. Na czym więc polega mulczowanie?
Co to jest mulczowanie?
Mulczowanie nie jest nowym wynalazkiem i na pewno nie odkrył go żaden ogrodnik. W naturze bowiem gleba prawie nigdy nie pozostaje naga na dłuższy moment, zawsze przykrywa ją zwarty kobierzec roślinności lub martwe elementy organiczne, np. warstwa liści w lasach.
Mulczowanie, czy warto?
Okrywanie gleby niesie ze sobą znaczne korzyści. Ściółka tworzy korzystny dla rozwoju roślin mikroklimat, utrzymuje ciepło i wilgoć, dostarcza próchnicy i składników mineralnych, wreszcie chroni przed działaniem deszczu, wiatru i słońca. W szklarniach i pod przykryciem rozkładająca się ściółka jest źródłem potrzebnego roślinom ditlenku węgla. Oszczędza także sporo pracy ogrodnikowi:
- mniej spulchniania
- mniej plewienia
- mniej podlewania
- mniej nawożenia
Materiały na mulcz
- skoszona trawa
- chwasty
- zioła, np. pokrzywy, żywokost, liście pomidorów
- liście drzew i krzewów
- glony
- nawozy zielone
- kora
- niedojrzały kompost
- słoma, trociny, papier, tektura
- rozdrobnione gałęzie
- kamienie
- żywe rośliny okrywowe
Kliknij, by dowiedzieć się więcej na temat ściółkowania gleby.
Przyznam że nazwa była mi znana, ale sama technika już mniej 🙂