Jak wyhodować świeże warzywa i owoce z resztek

Sezon ogrodniczy powoli dobiega końca. Gdzieniegdzie Polskę nawiedziły już pierwsze, wciąż jeszcze nieśmiałe i delikatne śniegi. Koniec okresu wegetacyjnego nie musi jednak oznaczać końca hodowli roślin. Jeśli tylko masz ochotę, możesz bardzo łatwo wyhodować trochę świeżych warzyw a nawet owoców, by wzbogacić swój jadłospis o dodatkowe witaminy tej późnej jesieni.

Naturalne antybiotyki

Niektóre dobrze znane rośliny, np. czosnek i cebula, zawierają substancje będące naturalnymi antybiotykami. Związki te odpowiadają za ostry, nieprzyjemny smak tych warzyw. Czosnek jest jedną z najlepszych roślin tego typu o wszechstronnym działaniu, warto jeść go teraz, gdy pogoda sprzyja rozprzestrzenianiu się przeziębienia i grypy. Czosnek czy cebulę możesz uprawiać nawet w zwykłej doniczce, obok roślin ozdobnych, jakie masz w domu. Włóż ząbek czosnku lub główkę cebuli do ziemi w doniczce, niezbyt głęboko i daj roślinie trochę czasu na rozwój. Szczypior z cebuli łatwo uzyskasz wkładając młode cebulki do zwykłej szklanki z wodą. W ciepłym miejscu na parapecie południowego okna młode rośliny szybko wypuszczą pędy i wzbogacą Twoją dietę.

Świeże zioła

Natka pietruszki to jedno z najbogatszych warzywnych źródeł witamin i związków mineralnych. Trochę mniej tych składników mają niezbyt u nas popularne liście marchwi. Z łatwością wyhodujesz świeże naci tych warzyw, mając do dyspozycji tylko resztki górnej części korzeni, które zwykle odkrawa się od warzywa i wyrzuca. Zamiast pozbywać się tej części roślin, ułóż ich fragmenty na płaskiej podstawce lub w niskim naczyniu i dbaj o dostawy wody. Naczynie postaw gdzieś blisko grzejnika w możliwie jasnym miejscu, np. na parapecie południowego okna.

Źródło witamin

Sałaty są dobrym źródłem witamin i składników odżywczych. W Polsce jada się tzw. kapustę pekińską, która jest wydłużoną odmianą sałaty. Zwykle wyrzuca się jej tylną, twardą część. Niepotrzebnie! Jeśli odkroisz nieco większą część kapusty i zanurzysz ją w dowolnym pojemniku z wodą, to przy odpowiednim dostępie światła roślina odżyje i zacznie wypuszczać świeżutkie liście. Wodę wymieniaj każdego dnia.

Owoce w domu

Jeśli zdarzy Ci się kupić w sklepie ananas, to nie wyrzucaj jego górnej, liściastej części. Zanurz ją w płytkiej wodzie na kilka dni, by wypuściła delikatne korzenie. Po tym czasie usuń zeschłe liście i zasadź roślinę w zwykłej doniczce z uniwersalną ziemią ogrodową.

ananas w doniczce

Świeży ananas w doniczce? Czemu nie. Fot. Miia Ranta, CC BY-SA.

 

Hasła tematyczne:

2 komentarze to “Jak wyhodować świeże warzywa i owoce z resztek”

  1. PiAnna pisze:

    No o szypiorku z cebuli to wie chyba każdy 🙂 ale fakt, że hodowanie z nasionek ma swoje uroki. U mnie sentymentem wielkim darzę moją cytrynkę, którą udało mi się wsadzić parę lat temu. Można powiedzieć, że sadzenie z pestek jest prawie jak urodzenie nowego drzewa 🙂

  2. Poziomka pisze:

    Ciekawy wpis, śledzę blog od pewnego czasu już 🙂 Owocowe mam zarówno w domu jak i ogródku. Od kilku lat uprawiam kilka cytryn na balkonie, w lato przenoszę je do ogrodu, wiadomo nie ma jeszcze owoców, ale roślinki rosną. Próbowałem z ananasem, ale mi niestety zmarniał 🙁 Wiele ciekawych rozwiązań odnośnie owoców w domu/ogrodzie można znaleźć tutaj http://maly-ogrodnik.pl/2015/04/20/jakie-krzewy-owocowe-warto-miec-w-ogrodzie/

    Pozdrawiam,
    Poziomka ;*

Leave a Reply