Ważne jest miejsce, w którym nasz kompost będziemy wytwarzać. Będzie ono miało korzystny lub niekorzystny wpływ na przebieg rozkładu. Unikamy palącego słońca, wysuszającego wiatru, głębokiego, zimnego cienia. Potrzebne za to jest łagodne, wilgotne ciepło, dlatego na silnie nasłonecznionym terenie dobrze założyć pryzmę w chłodnym cieniu drzew lub krzewów, natomiast jeżeli w naszych okolicach musimy liczyć się z zimnym i mokrym latem, należy wybrać takie miejsce, aby przynajmniej chwilowo docierało do pryzmy promieniowanie słoneczne. Aby odpowiedzieć na pytanie: jak zrobić dobry kompost?, musimy przyjrzeć się temu, jakie materiały do kompostowania się nadają, a jakie nie.
Materiały, które można kompostować
- resztki roślinne, gałązki żywopłotów (cieńsze od 2 cm)
- liście
- skoszona trawa (w cienkich warstwach)
- resztki owoców i warzyw
- nadziemne części chwastów
- niezadrukowany papier (papier śniadaniowy, chusteczki, serwetki, tektura itp.)
- ziemia z doniczek i skrzynek
- rozgniecione skorupki z jaj
- fusy z kawy i herbaty
- przekwitnięte kwiaty
- obornik, także zwierząt domowych
- małe ilości skórek z cytrusów (dobrze umytych)
- słoma i siano
- niewielkie ilości popiołu drzewnego
Materiały, których nie należy kompostować
- kamienie, gruz
- szkło
- metale (np. puszki)
- resztki mięsa, kości, ości
- kolorowo zadrukowany papier
- stary papier (gazety i kartony)
- nie umyte skórki z cytrusów
- resztki roślinne zawierające środki konserwujące, rosnące przy drodze
- resztki olejów i farb
- śmieci z odkurzacza
- środki ochrony roślin, itp. chemikalia
- duże ilości chwastów z nasionami i chorych roślin
- odchody zwierząt domowych, psów i kotów
Jak zrobić dobry kompost

Wygodny kompostownik z tworzywa sztucznego, w cieniu drzew. Fot. Wikimedia Commons, CC-BY-SA.
Na przygotowanym podłożu możemy przystąpić do układania pryzmy. Najniższą warstwę stanowić będzie gruby, luźno rozłożony materiał, gałęzie drzew i krzewów (niezbyt grube), twarde łodygi bylin. Ta warstwa zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza odraz odpływ wody dla pryzmy.
Na to wszystko dajemy cienką warstwę ziemi ogrodowej lub kompostu z poprzedniego roku, ale może ją zastąpić specjalny stymulator, który można zakupić w sklepie ogrodniczym, zawierający szczepy bakterii ogrodowych.
Kolejne warstwy układamy podobnie: ok. 20 cm zmieszanych odpadków, trochę nawozu czy wapna, jeżeli zachodzi taka konieczność i troszeczkę dojrzałego kompostu lub startera. Przyspieszy to nieco produkcję kompostu. Rosnąca pryzma zwęża się ku górze, a w szczytowym punkcie nie przekracza 1,5 metra wysokości.
Pryzmę należy okryć – możemy do tego celu użyć nadmiaru ziemi, jeżeli takowy posiadamy. Dobre też są liście, kora, słoma czy skoszona trawa, stare maty z sitowia (rogoża) czy plecione worki.
Fragmenty artykułu pochodzą z mojego podręcznika Ekoogorodnictwo, udostępnionego na licencji CC-BY-SA. Możesz je kopiować i zmieniać na tych samych warunkach, udostępniając odnośnik do tego artykułu.