Hydroponika w akwarium

Akwarystyka to popularne hobby. Zadbane, wielkie akwaria, w których bajecznie kolorowe rybki i inne, drobne zwierzęta pływają wdzięcznie pomiędzy wodnymi roślinami i porcelanowymi, sztucznymi jaskiniami, potrafią być prawdziwą ozdobą w domu. Jednocześnie akwarium wymaga sporo uwagi, gdyż szybko wytwarza się w nim muł a gęste podłoże sprzyja wytwarzaniu się trującego siarkowodoru. Tradycyjne filtry co prawda potrafią w dużym stopniu oczyścić rybkom środowisko, jednakże i one wymagają regularnego czyszczenia, pożerają energię elektryczną i często wydają niski, buczący, uciążliwy dźwięk. A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać do filtrowania i napowietrzania wody w akwarium rośliny doniczkowe? Okazuje się, że hydroponika w akwarium jest całkiem możliwa!

Hydroponika w akwarium

Większość roślin doniczkowych dobrze znosi uprawę hydroponiczną. W tym systemie uprawy korzenie roślin zamiast w glebie, zanurzone są częściowo w roztworze soli mineralnych. Woda w akwarium może pełnić rolę takiego roztworu. Składniki pokarmowe zawarte są głównie w rybich odchodach rozpuszczonych we wodzie. Korzenie roślin pobierają z wody szkodliwe substancje skutecznie ją filtrując. Wytwarzają też tlen.

Jeśli posiadasz w domu akwarium, to hydroponika w akwarium może być dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem. Akwarium będzie pożywką dla warzyw, ziół czy roślin przyprawowych. Zapewni ich świeżą dostawę przez cały rok. Systemy takie wbrew pozorom nie są skomplikowane. W najprostszym przypadku wystarczy dopasować doniczkę do wielkości akwarium i umieścić ją bezpośrednio nad wodą. Ubytek wody regularnie uzupełniamy. W bardziej skomplikowanych systemach możemy zbudować specjalny, zewnętrzny filtr, przez który będzie przechodziła woda z akwarium. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, część wody przepłynie przez złoże, dzięki czemu oczyszczanie wody jest skuteczniejsze.

Hydroponika w akwarium należy do ciekawszych, bardzo efektywnych rozwiązań, jakie warto wypróbować we własnym zakresie. Czysta woda, czyste powietrze, świeże zioła – czy potrzebna jest jeszcze jakaś zachęta?

hydroponika w akwarium

Tak wygląda hydroponika w akwarium. Doniczka z różnorodnymi roślinami pokojowymi pełni jednocześnie rolę zewnętrznego filtra wody. Woda dodatkowo jest w ten sposób napowietrzana. Fot. Geek2Nurse, CC BY-NC.

Hasła tematyczne: , ,

Leave a Reply