Ogród ekologiczny to taki, który jest przyjazny dla środowiska, a w zasadzie należałoby powiedzieć, że nie tyle przyjazny dla środowiska, co naturalny.
Ekologia (wbrew tego, co się ludziom zdaje) nie jest nauką o ochronie środowiska, tylko o współzależnościach między organizmami w ich środowisku. W potocznym rozumieniu wszystko to, co jest ekologiczne, nie obciąża zbytnio środowiska, nie zanieczyszcza go, ani nie czerpie zbyt mocno z jego zasobów.
Ostatnio karierę robi pojęcie „zrównoważonego rozwoju”, które odnosi się do oszczędnego czerpania nieodnawialnych zasobów planety. Ale o zrównoważonych ogrodach chyba jeszcze nikt nie mówi…
Ogród ekologiczny uprawiany jest w sposób możliwie bliski naturze. Zamiast stosować chemiczne środki ochrony roślin, np. pestycydy (do zwalczania owadów) lub herbicydy (przeciwko chwastom), używa się naturalnych środków (np. wody z pokrzywą). Jednocześnie naśladuje się współpracujące ze sobą naturalnie organizmy, np. ułatwia się osiedlanie w ogrodzie drapieżcom takim, jak ropuchy, zamiast zwalczać ślimaki.
Ekologiczny ogród nie powinien wymagać zbyt intensywnego podlewania. Podobnie nawożenie powinno być ograniczone. Warto sadzić rośliny, które dobrze radzą sobie w danym miejscu, zamiast egzotycznych, wymagających karmienia minerałami. Zamiast nawozów sztucznych stosujemy naturalne, wytworzone na miejscu, jak choćby kompost, czy popiół z domowego kominka.