Dylematy początkującego ogrodnika

Oglądając piękne zdjęcia ogrodów, na pewno niejeden z nas zatęsknił za własnym kawałkiem przestrzeni z dywanem kolorowych kwiatów i drzewem dającym cień w upalne letnie dni.

Ktoś kto dopiero zaczyna, nie zna się dobrze na ogrodnictwie, może być przerażony wielkością tego przedsięwzięcia, do którego niełatwo podejść. Za to dosyć łatwo się na samym początku zniechęcić. Jednak pomyślmy tylko – każdy kiedyś zaczynał, każdy specjalista, profesjonalista był kiedyś młodym adeptem sztuki. Był amatorem potrzebującym wprawy i doświadczenia do tego, by stać się dobrym w swojej dziedzinie.

Na początku trzeba mieć pomysł, to od niego wszystko zależy. Tylko gdzie go szukać? Najczęściej rozpoczynamy szukanie inspiracji od kolorowych magazynów branżowych i książek o ogrodach. Takie znajdziemy w każdej księgarni i większej bibliotece. Jeśli mamy kogo zapytać pytamy znajomych, którzy być może mają swoje ogrody, albo znają się lepiej na sztuce aranżacji niż my.

Jeśli nasza działka jest położona na terenie ogródków działkowych, podglądamy i podpytujemy sąsiadów. Niektórzy, co do każdego zadania podchodzą bardzo profesjonalnie, na pewno wpadają na pomysł wybrania się do ogrodu botanicznego, spisują nazwy roślin, które im się podobają.

Jednak najpierw musimy zastanowić się nad funkcją naszego ogrodu.

Najczęściej nasz ogród ma być miejscem wypoczynku, relaksu. Coraz mniej miejsca w naszym ogrodzie przeznaczamy wtedy na grządki z warzywami. Bo to niemodne, bo uprawa warzyw jest czasochłonna. Ale przecież nie musimy wcale rezygnować z warzywnika! Niewielu zdaje sobie sprawę, że może być on tak samo dekoracyjny, jak rabaty z kwiatami, a w zależności od tego jakie warzywa tam posadzimy – mniej lub bardziej czasochłonny.

Jeżeli mamy dzieci pamiętajmy, by przeznaczyć dla nich kawałek miejsca. Wysypmy im trochę piasku do balii, albo zróbmy piaskownicę. W ciepłe letnie dni na pewno przyda się też choćby mały basenik z wodą – dzieci lubią się chlapać. Starsze dzieci, nastolatki czy młodzież, lubią spędzać aktywnie czas, więc warto przeznaczyć miejsce choćby do badmintona czy siatkówki. Jeśli więc nasz ogródek ma spełniać te wszystkie funkcje, musimy bardzo dobrze rozplanować każdą wolną przestrzeń.

Nie przejmujmy się tym jeśli na początku wydaje nam się, że to zadanie nas przerasta. Jeżeli nie znamy się na uprawie roślin, dowiemy się tego z mądrych książek i czasopism. Takie lektury bardzo często krok po kroku uczą, jak założyć ogród, jak zagospodarować dużą, czy to małą przestrzeń.

Jednak projektując nasz ogródek pamiętajmy o tym by pielęgnacja naszej działeczki nas nie przerosła w przyszłości, oraz by nasz ogród dobrze komponował się z przestrzenią. Nawet najpiękniejszy ogród w stylu barokowym, czy renesansowym będzie śmiesznie wyglądał, jeśli otaczać go będzie wysłużona chałupka i drewniany płotek. Jeżeli jesteśmy zapracowani lub nie lubimy uprawy roli, wyrywania chwastów i grabienia liści jesienią, pamiętajmy by hodować takie rośliny, które nie będą wymagały częstej pielęgnacji.

Najważniejsze wbrew pozorom jest to by ogródek był zadbany, by miło spędzało się w nim czas przy herbatce na hamaku, lub kawce pod gruszą w gronie przyjaciół lub rodziny.

Leave a Reply