Drzewa w ogrodzie jako generator cienia

W zdecydowanej większości przypadków drzewa są sadzone w ogrodzie pod kątem tego, co są w stanie wyprodukować. Jeśli ktoś lubi jabłka, sadzi w ogrodzie jabłonie. Jeśli lubi gruszki, sadzi grusze. Jeśli lubi słuchać pszczół zapylających kwiaty, a dodatkowo ma ochotę na miód lipowy, sadzi w ogrodzie lipę.

A co, jeśli ktoś po prostu lubi cień? Jeśli lubi cień, niech po prostu posadzi dowolne, szybkorosnące drzewo.

Cień w ogrodzie jest potrzebny. Przede wszystkim ze względu na to, że ogród ma być też często miejscem spędzania wolnego czasu, urządzania przyjęć, czy nawet po prostu leżenia na hamaku i czytania książki. Nie wszyscy lubią w środku lata smażyć się na słońcu, sporo ludzi szuka ochłody w cieniu. W takiej sytuacji bardzo przydadzą się w ogrodzie zacienione miejsca.

I tu przychodzą z pomocą drzewa.

Ale można te drzewa też wykorzystać do rzucania cienia na dom. To się wydaje bezsensowne, ale przecież czasem walczymy w domu ze zbyt dużą ilością energii słonecznej, przegrzewającą jego wnętrze. Latem przegrzewane są zwłaszcza te pomieszczenia, do których dociera wieczorne słońce, będące niżej nad horyzontem (a przez to lepiej penetrujące pionowe powierzchnie okien). Dlatego warto od zachodniej strony posadzić przy domu kilka drzew lub krzewów.

Niekiedy poleca się podobne zacienienie strony południowej. Tu jednak koniecznie należy użyć drzew liściastych, które na zimę stracą liście, przez co nie będą wtedy rzucać cienia. Bo przecież zimą potrzebujemy promieni słonecznych, które wspomagają nas w ogrzewaniu domu.

Do robienia cienistych przestrzeni w ogrodzie przyda się sosna. Rośnie błyskawicznie i posadzona pojedynczo tworzy bardzo atrakcyjną, rozłożystą koronę, która będzie rzucać sporo cienia.

Hasła tematyczne:

2 komentarze to “Drzewa w ogrodzie jako generator cienia”

  1. Takie rośliny jednocześnie chronią nas przed ciekawskim okiem sąsiada. To nie mniej ważna zaleta:)

    Drzewa i krzewy, które dają cień (iglaki) warto sadzić szczególnie od zimnej strony północnej i wietrznej wschodniej. Zimą będzie to docenione:)

  2. Ogrodniczka pisze:

    Ale co posadzić pod takimi drzewami gdzie jest dużo cienia? Nie może to być przecież niezagospodarowany plac. Ja mam pod drzewami bluszcze jako roślina okrywowa oraz runianki. Runianki są świetnie, kwitną na biało, jednak trzeba ich posadzić naprawdę sporo aby był widoczny jakiś efekt.

Leave a Reply