Co robić ze skoszoną trawą?

W ogrodzie zawsze pojawiają się jakieś odpadki, czy to gałęzie, czy to skoszona trawa, czy też opadłe z drzew liście. Pojawia się wtedy pytanie, co robić z tą całą biomasą, co robić ze skoszoną trawą? Na szczęście możemy podejrzeć Naturę i sprawdzić, jak ona radzi sobie w tych kwestiach. Natura pozbywa się odpadków niczego nie marnując i nie wyrzucając!W naturalnych lasach lub na łąkach także pojawiają się opadłe liście oraz martwe rośliny i gałęzie. Natura nigdy ich nie wyrzuca, ponieważ fragmenty roślin zawierają cenne składniki pokarmowe, pierwiastki potrzebne roślinom do wzrostu i plonowania. To dlatego wielkim marnotrawstwem jest wyrzucanie i wywożenie z ogrodów biomasy! Jeśli wywozisz z ogrodu biomasę, to tak, jakbyś wyrzucał cenny nawóz. Jeśli palisz liście, a wiem, że wielu ogrodników to praktykuje, pozbywasz się w ten sposób cennego materiału. Co robić ze skoszoną trawą? Dla mnie ten materiał jest tak cenny, że od kilku lat podbieram duże ilości trawy z sąsiadującego ze mną boiska piłkarskiego, gdzie składują trawę na pryzmach.

Podpowiem Ci, jak możesz wykorzystać biomasę w ogrodzie, bez konieczności pozbywania się jej.

Co robić ze skoszoną trawą

 1. Koś trawnik często, np. raz w tygodniu. Zaopatrz się w specjalną kosiarkę rozdrabniającą trawę lub po prostu usuń kosz i przejedź po skoszonej trawie dwa razy. W ten sposób pozbędziesz się problemu, rozdrobnisz trawę i ta zasili trawnik, rozkładając się na humus.
 2. Skoszoną trawę wykorzystaj jako ściółkę, nazywa się to mulczowaniem. Możesz okrywać w ten sposób prawie wszystkie warzywa i kwiaty ozdobne. Dzięki temu praktycznie nie będziesz musiał i nie będziesz musiała plewić czy nawozić roślin.
 3. Skoszoną trawę można też wymieszać z kompostem lub przykryć warstwą pryzmę. Należy ją wymieszać, ponieważ w grubych warstwach zbija się i łatwo gnije, co jest niekorzystne dla kompostu.
 4. Wykorzystaj biomasę trawnika do produkcji biogazu lub ciepła (bardzo szybko się nagrzewa podczas rozkładu). To zaawansowana opcja.

Co robić z gałęziami

 1. Duże ilości gałęzi możesz wykorzystać jako opał rozdrabniając ręcznie lub za pomocą rozdrabniarki.
 2. Rozdrobnione gałęzie nadają się na ściółkę pod niektóre rośliny, np. truskawki lub porzeczki. Trochę można dodać do kompostu, ale nie za dużo.
 3. Trochę gałęzi możesz położyć na sam spód pryzmy kompostowej, co zapewni jej izolację od podłoża.
 4. Trochę gałęzi możesz także dodać do kręgu pod drzewkami owocowymi.

Co robić z liśćmi

 1. Wszystkie liście (prócz liści z orzecha włoskiego, które słabo się rozkładają) nadają się na ściółkę pod większość warzyw, drzew i krzewów.
 2. Przykryj nadmiarem liści zagony na zimę. Po zimie część tej pierzyny rozłoży się, zasilając glebę w składniki pokarmowe.
 3. Pozostałe liście możesz dodać do kompostu, ale wymieszaj je z innym materiałem. Liście w kupie mogą gnić.
co robić ze skoszoną trawą

Nie wyrzucaj cennej biomasy, nawet nadmiar gałęzi możesz rozdrobnić za pomocą elektrycznych lub spalinowych urządzeń (a nawet mechanicznych) i wykorzystać jako dodatek do kompostu lub ściółkę dla truskawek. Fot. Linda N., CC BY.

Hasła tematyczne: , ,

5 komentarzy to “Co robić ze skoszoną trawą?”

 1. Multione pisze:

  Nigdy nie wyrzucałem skoszonej trawy:)

 2. Boli mnie gdy ludzie wyrzucają skoszoną trawę, przecież zawsze można podsypać niektóre rośliny czy też użyć jej jako składnika do podłoża pod inne rośliny.

 3. Justyna pisze:

  Nigdy nie wiedziałam co robić ze skoszoną trawą, dzieki za poradnik!

 4. Marek pisze:

  Ja. Ja używam kosiarki od Hortmasz.pl z silnikiem Subaru. W zależności od potrzeby wybieram zbieranie do kosza, mulczowanie, wyrzut boczny lub tylny. http://www.hortmasz.pl/eShop/ItemDetails.aspx Polecam!

Leave a Reply