Bielenie drzew owocowych

Jednym z ważnych zabiegów, które chronią sad jest bielenie drzew owocowych, inaczej białkowanie lub wapnowanie ich pni. Zabieg ten chroni korę młodych drzewek owocowych przed pękaniem, wygładza ją, zwiększa aktywność kambium. Gdy słońce zbytnio nagrzewa ciemną korę, może ona rozszerzać się i rozwarstwiać. W takich załamaniach szkodniki często mają znacznie ułatwione zadanie zagnieżdżenia się. Bielić można także wrażliwe krzewy owocowe, nie tylko za pomocą wapna, ale np. papki z gliny.

Kiedy bielimy drzewa owocowe?

Zabieg ten możesz wykonać już na przedwiośniu, jeśli nie zrobiłeś tego na zakończenie poprzedniego sezonu, późną jesienią lub w zimie. Szczególnie jeśli w marcu zaczyna dopiekać wczesnowiosenne słońce, należy rozważyć wykonanie tego zabiegu pielęgnacyjnego. Gdy przedwiosenna pogoda nie rozpieszcza nas promieniami słonecznymi, możesz poczekać z białkowaniem do wczesnej wiosny, czyli do kwietnia.

Wapno a bielenie drzew owocowych

W naszych warunkach drzewa bieli się zwykle wapnem. Biel wapna skutecznie odbija gorące promienie słońca chroniąc pień. Bielenie drzew owocowych można też jednak wykonać papką z gliny albo gotowym, kupionym preparatem. Przed bieleniem czyścimy korę energicznie szczotką z korzeni roślin. Przy bardzo wrażliwych drzewkach możemy nawet spryskać tym preparatem gałęzie i konary. W handlu dostępne są także preparaty zniechęcające zające czy króliki do obgryzania kory oraz ptaki do niszczenia pąków.

Papkę do bielenia można przygotować samemu. Do gęstej papki z rozmoczonej gliny lub mączki ilastej dodaje się naparu ze skrzypu. Można dodać świeży nawóz bydlęcy, wapno z glonów lub napar z wrotycza. Taką papkę można rozcieńczyć i spryskać nią gałązki drzewek lub za pomocą zwykłego pędzla murarskiego czy miotełki rozprowadzić po pniu. Jest wiele możliwości, ograniczonych tylko pomysłowością ogrodnika. W każdym razie bielenie drzew owocowych to czynność, której w ogrodzie nie można lekceważyć.

bielenie drzew owocowych

W młodym sadzie bielenie drzew owocowych to konieczność. Chroni cienką korę przed promieniami słońca, które mogą sprzyjać jej pękaniu. W takich pęknięciach często gnieżdżą się szkodniki. Fot. Richard Dorrell, CC-BY-SA.

Hasła tematyczne: , ,

Leave a Reply